כל מה שרציתם לדעת על שיפוץ בניינים

כל בניין נדרש לעבור שיפוץ אחת לכמה שנים. היקף וסוג השיפוץ עשויים להשתנות ממקום למקום, לפי רצון הדיירים ולפי תנאי המבנה. במאמר זה נרחיב אודות נושא זה, ונסביר אילו סוגי שיפוצים מקובל לעשות, באילו מקרים כדאי לבצע שיפוץ וכיצד נקבע המחיר לשיפוץ בניין.

אילו סוגי שיפוצים קיימים

את המושג "שיפוץ" ניתן למתוח לשני קצוות רחוקים מאד. שיפוץ עשוי להיות מינורי כמו צביעת חדר המדרגות, והוא עשוי להיות משמעותי מאד כמו עבודות תמ"א 38 המחזקות את יסודות הבניין כולו. באופן כללי ניתן לחלק את עולם השיפוצים לשני סוגים עיקריים – שיפוץ פנימי ושיפוץ חיצוני. שיפוץ פנימי כולל את כל החלקים הפנימיים בבניין כמו חדר מדרגות, מעלית, חניון וכדו', ואילו שיפוץ בניין חיצוני נוגע לכל הקשור לחלקו החיצוני של המבנה כמו הקירות החיצוניים, גג המבנה, מרפסות הבניין וכדו'. בנוגע ליסודות המבנה, לעיתים הם כלולים בשיפוץ חיצוני ולעיתים הם מוגדרים כשיפוץ פנימי.

תמ"א 38

תמ"א 38 הינה תוכנית ארצית לחיזוק ושיפוץ מבנים על מנת להכינם כראוי למקרה של רעידת אדמה. במסגרת התוכנית מקבלים הקבלנים הקלות בביצוע השיפוץ, ועניינים בירוקרטיים רבים מקוצרים. תוכנית זו כבר מזמן יצאה מגבולות מצומצמים אלה, וכיום היא נעשית במקומות רבים כחלק מרצון הדיירים לשפר את דירתם בצורה מהירה ופשוטה יחסית. לתוכנית זו קיימים מספר הגדרות והגבלות, ואין כאן המקום לפרטן.

מתי יש צורך לבצע שיפוץ בניינים?

הגורמים לביצוע שיפוץ עשויים לנבוע ממספר סיבות, כאשר המרכזיות שבהם הינם:

שחיקה טבעית

כמו כל דבר, גם בניינים עומדים בפני שחיקה ובליה טבעית. השחיקה עשויה לגרום לנזקים חיצוניים כמו הופעת סדקים, דהייה של הצבע, התפוררות הטיח וכדו', אולם היא עשויה גם להיות עמוקה יותר ולהחליש את יסודות המבנה. במקרים אלה, חשוב להזמין קונסטרוקטור מומחה אשר יבחן את עומק הנזק ויבצע טיפול בהיקף הנדרש לביטחון הדיירים.

רצון להשתדרג

בניינים רבים נבנו לפני שנים רבות, והדיירים מבקשים לבצע מתיחת פנים ולשפר את תנאי המגורים. שיפוצים אלה יכולים להיות חיצוניים בלבד, אולם לעיתים קרובות מנצלים הדיירים את השיפוץ לביצוע עבודות פנים כמו הוספת מעלית, הרחבת המרפסות, שדרוג הלובי או חדר המדרגות וכדו'. חשוב לדעת – שיפוץ בניינים חיצוני מעלה את מחיר הדירות באופן משמעותי, כך שלעיתים קרובות הוצאות השיפוץ מוחזרות תוך זמן קצר בתשלומי השכירות.

שריפה

לצערנו מדינת ישראל היא בעלת אקלים יבש המעודד שריפות. במידה והשריפה הייתה חיצונית למבנה יש צורך בשיפוץ חיצוני בלבד, אולם במידה והשריפה הייתה בתוך המבנה, או שהיא הייתה גדולה וחזקה במיוחד, נדרש שיפוץ מעמיק אשר יחזק ויתקן את כל נזקי השריפה.

הצפה

הצפה עשויה לגרום לנזקים בקירות המבנה, שיקוע הרצפות, הופעת כתמי לחות ועובש, פגיעה במערכת החשמל והתפוררות הטיח. ככל שההצפה קיימת זמן רב יותר כך הנזק שנעשה גדול יותר, וחשוב לטפל בה במהירות האפשרית ללא שהיות.

מי יוזם את שיפוץ המבנה?

במידה ומדובר בבית פרטי, כמובן שהיוזם הינו בעל הדירה. כאשר מדובר בבניין דירות, על הדיירים להתאגד ולהגיע להסכמה בדבר השיפוץ. בנוגע לרוב הנדרש לקבלת החלטה זו – במידה ומדובר בשיפוץ תחזוקתי די ברוב של 51%, אולם אם מדובר בשיפור הבניין, כמו הוספת מעלית, נדרשת הסכמת כל הדיירים, ולעיתים דייר סרבן אחד עלול לתקוע את ההליך כולו. במקרה של תמ"א 38 נדרש רוב של שני שליש כשמדובר על חיזוק המבנה (38/1), ורוב של ארבע חמישיות במקרה של פירוק ובנייה (38/2). כאשר מדובר בשיפוץ מציל חיים, העירייה יכולה לחייב את בעלי הדירות לבצע את השיפוץ.

כמה עולה שיפוץ חיצוני לבניין

המחיר של שיפוץ חיצוני אינו אחיד, והוא מתומחר על פי רוב במטר רבוע. עלות השיפוץ תלויה כמובן בהיקף השיפוץ ובתנאי המבנה השונים. המחיר נקבע על פי שקלול הגורמים, ביניהם:

היקף השיפוץ– האם מדובר בצביעה בלבד? הוספת שכבת איטום? חיזוק היסודות? הוספת כיסוי אבן?

נגישות העבודה– ככל שעבודת השיפוץ נגישה יותר כך העבודה פשוטה יותר וממילא המחיר יורד.

רמת הקבלן– קבלן מנוסה ומקצועי מבצע את עבודתו בצורה טובה יותר, וממילא מחירו יהיה גבוה יותר ממחירו של קבלן מתחיל.

בהילות העבודה– במידה והעבודה הנדרשת דחופה (הופעת בקעים וכדו'), הדבר עשוי לגרום לעלייה במחיר.

סיכום

חברת אלדרור מתמחה בביצוע עבודות שיפוץ ותחזוקה, ולעובדים שלנו יש ניסיון של עשרות שנים בתחום. כאשר אנו מבצעים שיפוץ מבנים חיצוני אנו מתחייבים לעבודה מהירה, יסודית, מקצועית ואיכותית, תוך מתן שירות אדיב במחיר מנצח. לקבלת פרטים נוספים ולהתרשמות מהחברה ניתן להיכנס לאתר האינטרנט שלנו.

צרו קשר

צרו קשר:

אלדרור, ישראל צדוק

כתובת: בבלי 1, תל אביב

מיקוד: 6233101

טלפון: 0522-221-120

שעות פעילות:

ימי א-ה: 08:00 – 20:00

ימי ו: 08:00 – 14:00

 

מידע נוסף

האתר נבנה ועוצב ע"י אדאקטיב

תפריט נגישות